Jaunumi

Aktuālākais no Lauma Medical

Kas ir kompresijas trikotāža?

Atpakaļ

29.08.2016

Kompresijas trikotāža ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes profilaksei un obligāts komponents pēc ķirurģiskas ārstēšanas un skleroterapijas. Turklāt tiek ražoti dažādām slimības stadijām paredzēti izstrādājumi, kas nodrošina dažādas spiediena pakāpes. Tieši tāpēc medicīnas izstrādājumiem ir atbilstošās klases marķējums. Uz ārstnieciskās trikotāžas iepakojuma obligāti ir jābūt kompresijas klases un spiediena norādei dzīvsudraba staba milimetros. 

Izstrādājumu ārstnieciskās iedarbības mehānisma pamatā ir precīzi aprēķināts un dozēts spiediens uz vēnu sieniņām. Īsās zeķes, pusgarās zeķes un zeķbikses veido papildu karkasu, kas balsta vēnas un pasargā tās no pārmērīgas izstiepšanas. Spiediens uz vēnām tās sašaurina. Tas palielina venozo asiņu atteces ātrumu un novērš trombu veidošanos.

Apakšstilba mīksto audu kompresija (saspiešana) pasargā kājas no pietūkuma, noguruma un muskuļu sāpēm. Vēnu sieniņu saspiešana veicina vārstu darbību un neļauj asinīm „sastāvēties vienā vietā”. 

Spiediena sadalījums

Viens no faktoriem, kas nodrošina kompresijas izstrādājumu medicīnisko iedarbību, ir to fizioloģiskais spiediena sadalījums: 100% - virs potītes, 70% -apakšstilba augšējās trešdaļas līmenī, 40% - gurnu augšējās trešdaļas līmenī. Šāds graduēts spiediens nodrošina vienmērīgu spiediena samazināšanos, sākot no potītes, kur ir maksimālais spiediens, un augstāk uz gurnu, tādā veidā stimulējot asins plūsmu uz sirdi.

Medicīnas kompresijas izstrādājumi Lauma Medical nodrošina fizioloģiski sadalītu, graduētu spiedienu un tiek piedāvāti trīs kompresijas klasēs:

А kompresijas klase – 10-17 mm Hg

- dod enerģiju nogurušām kājām un pēdām
- uzlabo asinsriti
- novērš pietūkumu un varikozo vēnu paplašināšanos

1 kompresijas klase – 18-21 mm Hg

- nogurums, sāpes un smaguma sajūta kājās
- neliels pēdas vai potītes pietūkums
- neliela varikozā vēnu paplašināšanās
- neliela varikozā vēnu paplašināšanās grūtniecības laikā

2 kompresijas klase  – 23-32 mm Hg

- vidējs pietūkums pēdas vai potītes rajonā
- vidēja varikozā vēnu paplašināšanās
- stāvoklis pēc skleroterapijas
- vidējs pēdas vai potītes pietūkums un varikozo vēnu paplašināšanās grūtniecības laikā

Ja ir paredzēta operācija, dzemdības, rehabilitācija pēc apakšējo ekstremitāšu operācijas vai ilgstošs gultas režīms, ir vērts apsvērt pretembolijas trikotāžas izmantošanu. Gultas režīmā asins plūsma kāju vēnās palēninās, izraisot stagnāciju asinīs; operatīvās iejaukšanās un dzemdību gadījumā pastāv trombembolijas izveidošanās risks. Pretembolijas trikotāža palīdzēs paātrināt asinsriti, lai novērstu trombembolijas risku dzemdību un operāciju laikā.

Pretembolijas trikotāžas piemērošana - 13-18 mm Hg .

- Operācijas
- Dziļo vēnu trombozes novēršana (cilvēkiem ar varikozām vēnām, pēc skleroterapijas)
- Trombembolijas profilakse
- Pirms un pēc dzemdībām , kā arī dzemdību periodā
- Slimnieka uzturēšanās intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļā
- Slimnieka ilgstoša nekustība, atrodoties gultas režīmā (stāvoklis pēc insulta, infarkta, apdegumiem, gūžas kaula lūzuma    un citām traumām)

Kompresijas izstrādājumu uzvilkšana 

Kompresijas izstrādājumi ir jāuzvelk no rīta, kamēr nav parādījusies tūska, vēlams, nepieceļoties no gultas. Uzvelkot kompresijas izstrādājumus, ieteicams noņemt no rokām rotaslietas un pulksteņus un uzvilkt gumijas cimdus. Kājām ir jābūt sausām. Lai zeķes būtu vieglāk uzvilkt, ieteicams iepūderēt kājas ar talku vai bērnu pūderi. Lai vieglāk uzvilktu izstrādājumus ar vaļēju vai slēgtu purngalu, lietojiet īpašu zīda zeķīti (2. kompresijas klasei).

1. Iebāziet roku izstrādājumā un satveriet papēža daļu.

2. Izgrieziet izstrādājumu uz kreiso pusi līdz papēdim.

3. Uzvelciet purngala un papēža daļu, iepriekš pārliecinoties, ka 

papēdis atrodas pareizā pozīcijā uz kājas.

4. Pēc tam pakāpeniski izlīdziniet izstrādājumu uz kāja.

5. Izlīdziniet visas krokas, tādējādi nodrošinot graduētu kompresiju.

Kompresijas izstrādājumu novilkšana

1. Novelkot kompresijas trikotāžas izstrādājumus, ieteicams lietot gumijas cimdus un iepriekš noņemt no rokām rotaslietas. Sākot no izstrādājuma augšējās malas, pakāpeniski velciet to lejup pēdas virzienā. 

2. Pēc tam uzmanīgi noņemiet to no papēža un pēdas pārējās daļas.

Kopšana           

Katru dienu mazgāt ar rokām 30 - 40º C siltā ziepju šķīdumā.

Neizgriezt! Nospiest šķidrumu, ietinot izstrādājumu dvielī.

nežāvēt apkures ierīču tuvumā un tiešos saules staros.

Lai atjaunotu mežģīņu malām piestiprināto silikona josliņu lipīgumu, paberzējiet šīs josliņas ar spirta šķīdumā samērcētu drānu.

Nelietot balinātājus un auduma kondicionierus.

Nenogriezt izstrādājuma iekšpusē esošos tehnoloģiskos diegus.

Nelietot balinātājus un auduma kondicionierus.

Nenogriezt izstrādājuma iekšpusē esošos tehnoloģiskos diegus.