Jaunumi

Aktuālākais no Lauma Medical

Elastīgā saite – stiepjams jēdziens

Atpakaļ

29.08.2016

Mūsu gadījumā kompresija nozīmē spiediena apzinātu pielietojumu vajadzīgās klīniskās iedarbības panākšanai. Parasti kompresijas efektu panāk, lietojot elastīgās zeķes, zeķbikses un īpašas elastīgās saites, lai novērstu tūsku un ārstētu dažādas ar locekļu venozās atteces traucējumiem saistītas slimības.

Locekļu vēnu un limfvadu kompresijas terapijā lietotās saites atšķiras ne tikai pēc stiepjamības pakāpes, bet arī citām īpašībām. Ja ārsts nav noteicis lietot noteikta veida elastīgo saiti, to ir samērā grūti izvēlēties, jo aptieku piedāvājums ir gana raibs.

Šī raksts mērķis ir izskaidrot atšķirības starp dažādām saitēm un tādējādi palīdzēt pareizās saites izvēlē katrā konkrētā gadījumā.

Elastīgo saišu lietojuma pamatā ir to spēja palīdzēt novājinātām vēnām sarauties, nepieļaujot to pārmērīgu piepildīšanos. Viens no bieži sastopamajiem varikozes (vēnu paplašināšanās locekļos) cēloņiem ir tas, ka perifēro vēnu sieniņu muskulatūra un vārstuļu mehānisms netiek galā ar saviem uzdevumiem un tajās sakrājas pārāk daudz asiņu. Rezultātā vēnas paplašinās un „izspiežas” tuvāk ādas virskārtai. Sarežģītu ainu var vērot tromoflebīta gadījumā, kad dažādu iemeslu dēļ ir aizsprostotas dziļās vēnas un tuvāk virspusei esošie asinsvadi vairs netiek galā ar kompensēti palielināto asins plūsmu.

Atkarībā no saites radītā spiediena uz locekļa bojāto daļu izšķir trīs lietojuma grupas: 

Klīniskā diagnozeSpiediens zem saites (mmHg)
Virspusējā vai agrīnā varikoze (vēnu paplašināšanās)14 - 17
Vidēji smaga varikoze, čūlu ārstēšana un mērenas tūskas profilakse18 - 24
Izteikta varikoze, trombotiskais sindroms, stipri izteikta tūska, tūskas ārstēšana un profilakse25 - 35

Kā zināms, ražotāju piedāvāto saišu stiepjamība variējas no 30% līdz 170%. Saišu platums ir no 4 cm līdz 12 cm un vairāk, garums – no 50 cm līdz 5 m un vairāk. Elastīgās saites mēdz būt austas vai adītas, to pamatā ir dažādi sintētiski materiāli, tajā skaitā papīrs. Attiecībā uz minēto saišu grupu jāpiebilst, ka vairumā gadījumu tās ir paredzētas vienreizējam lietojumam.

Kādēļ šīs atšķirības ir tik svarīgas? Kādus kritērijus vajadzētu ņemt vērā, izvēloties saiti?

Absolūtais vairums pašmāju un ārvalstu ražotāju piedāvā adītas saites, kuru sastāva lielākā daļa ir sintētika, un tikai nedaudzi (LAUMA MEDICAL) izgatavo austas saites no 100% dabiskiem materiāliem. 

Saites stiepjamības pakāpe ir tieši saistīta ar saites radīto piedienu – jo lielāka saites stiepjamība, jo mazāks spiediens zem apsēja. Tomēr uzreiz jāpaskaidro, ka spiediens ir atkarīgs ne tikai no saites stiepjamības, bet arī no tās aptīšanas veida un spēka. Tādēļ pirmajā saites aptīšanas reizē vajadzētu piedalīties speciālistam.

Liela nozīme ir apsēja radītā spiediena atšķirībai slodzes un miera laikā. Jāņem vērā tas, ka augstas stiepjamības pakāpes elastīgās saites (piemēram, LAUMA MEDICAL saites) rada diezgan vienmērīgu spiedienu gan slodzes, gan miera laikā, tādēļ nav krasu spiediena maiņu.  Savukārt saites ar vidēju vai zemu stiepjamību rada samērā lielu „darba spiedienu” slodzes laikā un minimālu spiedienu miera laikā. Šādas saites biežāk lieto ielaistāku slimību ārstēšanai, kad spiedienam zem saites ir jābūt vidējam vai augstam. Jāievēro, ka spiediens zem saites palielinās, uztinot papildu kārtas. Piemēram, aptinot saiti 3 kārtās, spiediens trīskāršojas. Tādēļ augstas stiepjamības pakāpes saites var lietot arī gadījumos, kad ir nepieciešams lielāks spiediens.

Visam iepriekš minētajam ir jāpievieno vēl viens svarīgs faktors, proti, saites fleksibilitāte, spēja piekļauties ķermeņa un locekļu formai. Tas ir īpaši svarīgi, aptinot saiti plecu joslā, ap elkoni, ceļgalu vai pēdu un potīti. Šajā ziņā vispiemērotākās ir austas saites, kuru sastāvā ir daudz kokvilnas. Šo saišu struktūra atgādina marles saiti, tās ir patīkamas taustei un pietiekami fleksiblas uzliekot. Saites izgatavošanai lietotā aušanas tehnoloģija nodrošina saites sevišķu izturību arī ilgstošā lietošanā (līdz vienam gadam un pat ilgāk) un pēc daudzkārtējas mazgāšanas.

Turklāt - atšķirībā no adītām saitēm - austas saites ir iespējams saīsināt, nogriežot nevajadzīgo daļu, un saites galu nav nepieciešams īpaši apstrādāt. Austas saites gals pēc nogriešanas joprojām ir stabils, bet adīta saite pēc šādas procedūras vienkārši izirst, ja gals netiek papildus apstrādāts.

Katrai saitei ir savas priekšrocības, un tās ir jālieto atbilstoši tām paredzētajām funkcijām, vēlams, iepriekš apspriežoties ar ārstējošo ārstu.